A felhívás megnevezése: RRF-2.3.1-21 Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése
A projekt címe: Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium létrehozása és komplex fejlesztése (MILAB)
Azonosító: RRF-2.3.1-21-2022-00004
Összköltség: 9 439 666 600 Ft
ELTE Támogatás összege: 649 000 000 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Futamidő: A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 2022. március 1. – 2025. június 30. között
(Fő) Kedvezményezett neve: Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
Konzorciumi partnerek:

• Széchenyi István Egyetem
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
  • Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem
  • Szegedi Tudományegyetem
  • Semmelweis Egyetem
  • Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet
  • Társadalomtudományi Kutatóközpont
  • Nemzetbiztonsági Szakszolgálat
  • Kincstári Informatikai Nonprofit Felelősségű Társaság

A projekt bemutatása
A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) célja, hogy forráskoncentráció és -multiplikáció által Magyarország szerepét erősítse napjaink egyik legfontosabb K+F+I területén, egyaránt erősítve az alapkutatási, az alkalmazott kutatási és az innovációs tevékenységet, azok szinergiáját és eredményességét, valamint elősegítse hazánk bekapcsolódási esélyét az országhatárokon átívelő megaprojektekbe.

A MILAB kiemelt kutatási területei, tématerületei:

• A mesterséges intelligencia, a mélytanulás matematikai alapjainak kutatása.
  • A gépi látás fejlesztése (elsősorban alkalmazás-specifikus területekhez igazodva).
  • Természetes nyelvfeldolgozás fejlesztése.
  • Személyes adatok védelmét biztosító adatfeldolgozó technológiák kutatása.
  • Társadalmi hatások elemzése és alkalmazkodási/bevezetési módok fejlesztése.

A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium feladata, hogy

• Közvetlenül finanszírozzon olyan kutatásokat, amelyek a kockázatosságuk, vagy társadalmi hasznosságuk miatt csak állami finanszírozásból valósíthatók meg.
  • Keretezzen más forrásokból finanszírozott MI kutatási projekteket, hogy szinergiákat hozzon létre az egyes szereplők között.
  • Kezdeményezze és támogassa a tudásáramlást és az együttműködési projekteket az egyes területek között.
  • Megjelenítse az MI kutatási kompetenciát a piac felé, ezáltal segítse elő a piac által definiált és finanszírozott projektek létrejöttét.
  • Piaci források bevonásával érjen el egy multiplikátor hatást az elérhető forrásokra vonatkozóan, miközben nem kezd el versenyezni a jelenleg működő modellekkel.
  • Lehetővé tegye, hogy Magyarország a teljes MI-re költött kutatási forrást kommunikálhassa a nemzetközi szereplők felé.
  • Képviselje az összekapcsolt kutatói ökoszisztémát a nemzetközi pályázati rendszerekben.

ELTE szakmai vezető:
Dr. Botzheim János