2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00030

 

                     

 

 

 

 

 

 

Fejlett magnézium ötvözetek fejlesztése multifunkcionális alkalmazásokhoz extrém környezetekben  

Pályázati felhívás: V4-es országok (Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) Japánnal való KFI együttműködéseinek erősítése az anyagtudományok területén

Azonosító: 2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00030

Támogatás összege: 122 903 EUR

Futamidő: 2021.november 1 - 2024. október 31.

ELTE témavezető: Gubicza Jenő

A projekt rövid bemutatása: A következő generációs magnéziumötvözetek technológiai áttörést hozhatnak szerkezeti, orvosbiológiai és egyéb alkalmazásokban az energiafogyasztás, az életciklus-költségek, a fenntarthatóság, az emberi jólét és a biztonság vonatkozásában. A fejlett, gazdaságosan előállítható, szélsőséges környezetekben való felhasználást lehetővé tevő anyagok iránti jelentősen megnövekedett kereslet miatt indokolt teljesen új magnéziumötvözetek kifejlesztése. A projekt alapvető célja, hogy tudományos módszerekkel olyan újfajta Mg ötvözeteket fejlesszen ki, amelyek a fenti alkalmazásokban a korábbiaknál jobb tulajdonságokkal (pl. nagyobb mechanikai szilárdság és jobb korrózióval szembeni ellenállás) rendelkeznek. A kutatás módszertana a tulajdonságigények elemzéséből, számítógépes anyagtervezésből, a mikroszerkezet-tulajdonság kapcsolat finomhangolásából, az anyag korróziós viselkedésének vizsgálatából, a felület bevonatolásából, valamint a szélsőséges környezetben történő szerkezeti és orvosbiológiai alkalmazások átfogó vizsgálatából áll. A projekt során a mikroszerkezet és a felületi bevonat tudatos módosításával akarjuk elérni, hogy az új anyag a korábbinál jobb a korrózióállósággal rendelkezzen. Korszerű kísérleti módszereket alkalmazva vizsgáljuk a mikroszerkezet fejlődését a deformáció során és meghatározzuk az alakváltozási mechanizmusokat.

A projekt részben az Európai Unió támogatásával valósul meg („This action has received funding from the ERA-NET COFUND /EJP COFUND Programme with co-funding from the European Union Horizon 2020 research and innovation programme”)