2018.07.02.
2018-1.2.1-NKP-2018-00005_Perczel

Fehérjetudomány és alkalmazásai Nemzeti Program

Azonosító: 2018-1.2.1-NKP-2018-00005

A konzorcium tagjai: ELTE (konzorciumvezető), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, MTA Természettudományi Kutatóközpont

Támogatás összege a teljes konzorciumra: 999 900 000 millió forint

Támogatás ELTE része: 514 200 000 millió forint

Futamidő: A projekt az NKFI Alap támogatásával valósul meg 2019. március 1 - 2023. február 28. között

Projektvezető: Dr. Perczel András

A projekt célja: A Fehérjetudomány és alkalmazásai Nemzeti Program, röviden HunProtExc, egyedülálló új kezdeményezés Magyarországon, amelynek felépítése moduláris jellegű, célja a különböző fehérjetudományi szakterületek összekapcsolása, hálózatba szervezése és megerősítése, a versengő együttműködés kutatói gyakorlatának meghonosítása, a szakterületi szinergiák katalízise, a már elismert kutatók együttműködésének elősegítése, kiemelt kutatási területek anyagi támogatása, tehetséges fiatal kutatók helyzetbe hozása (strat-up modul), továbbá az idevonatkozó oktatási területek fejlesztése.

Várható eredmények: A program által érintett kutatási témák közé tartoznak olyan élvonalbeli kutatások, mint a rák, allergia, stroke (komplementrendszer), cukorbetegség, Alzheimer és Parkinson betegségek, Frank-Ter Haar szindróma, nem öregedő (csíravonal és daganat) sejtvonalak feltárása, proteomika, valamint az enzimatikus helyreállítás (környezetvédelem) stb. mindez fontos felfedezésekhez vezethet.

A projekt hatása: A kutatási eredményeket illetve a projekt keretében beszerzésre kerülő berendezéseket beépítjük az egyetemi oktatásba, hogy új, nemzetközi színvonalú, jól hasznosítható gyakorlati tudást adjunk át az egyetemi oktatás és kutatóképzés különböző szintjein. A fiatal tehetségek képzésében nagyobb hangsúlyt kap az MSc és PhD programok fejlesztése, a gyógyszer-biotechnológia szakosodásának támogatása, új fehérjetudományi kutatási kurzusok létrehozása, mind magyarul és angolul.

A HunProtExc weboldala