2021.04.12.
Záró sajtóközlemény
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán a VEKOP-2.3.3-15, a kutatási infrastruktúra megerősítésére kiírt pályázaton elnyert 230,75 millió forint támogatással egy korszerű élettudományi mikroszkópos központ került kialakításra. A két mikroszkópból álló, egymást kiegészítő rendszer lehetővé teszi, hogy a kutatók az élő sejtekben lejátszódó sejtbiológiai folyamatokat és kölcsönhatásokat közel valós időben követhessék. A mikroszkópos központ a gyulladásos és autoimmun betegségek hátterében álló, valamint a tumorok kialakulását és áttétképződését befolyásoló molekuláris és sejtélettani hatások vizsgálata mellett a sejtek önemésztésével kapcsolatos kutatásokhoz és a sejtszintű tanulási folyamatok megértéséhez is korszerű technológiai hátteret biztosít. 

Az európai uniós támogatás segítségével két egymást kiegészítő mikroszkópos rendszer beszerzése valósult meg, amelyek a kutatási feladatok ellátása mellett az oktatás – elsősorban a doktori képzés – korszerűsítését biztosítják. Mind a spinning disk (SD), mind a konfokális lézer pásztázó (CLSM) mikroszkópos rendszer alkalmas arra, hogy fluoreszcens jelzésen alapuló manipulációkat és méréseket élettani körülmények között végezzünk el. A fejlesztés eredményeként lehetővé vált, hogy az élő sejtekben zajló sejtbiológiai folyamatokat és kölcsönhatásokat nagy sebességgel, közel valós időben, egyszerre több fluoreszcens jelölést is alkalmazva kövessük. A beruházásnak köszönhetően elinduló innovatív kutatások új terápiás célpontok felderítéséhez vezethetnek a gyulladásos folyamatok, az autoimmun betegségek és a tumorok esetében, emellett a tanulási folyamatok során az idegsejtek közötti kapcsolatok átalakulását szabályozó, eddig nem ismert molekuláris folyamatok feltárása is lehetővé vált.  

A beruházásnak köszönhetően az ELTE 14 kutatócsoportjának mintegy száz oktatója és PhD hallgatója jutott korszerű kutatási lehetőséghez. Új kutatási eredményeiket a projekt lezárultáig több mint 20 színvonalas nemzetközi folyóiratban megjelent kéziratban és 36 konferencia megjelenésben közölték. A technológiai fejlesztés a belföldi kutatási együttműködések megerősítését és a külföldi projektekhez való kapcsolódást is megkönnyíti majd. 

További információ kérhető: 

Dr. Schlett Katalin, szakmai koordinátor
1117-Budapest, Pázmány Péter stny 1/C
Elérhetőség: telefonszám: +36 1 381 2181, e-mail: schlett.katalin@ttk.elte.