2017.01.19.
Sajtóközlemény - GINOP-2.3.2-15-2016-00056

Talajminőség kutató Kiválósági Központot hoz létre az ELTE TTK és az MTA ATK a Széchenyi 2020 program keretében

Az ELTE Természettudományi Kara és az MTA Agrártudományi Kutatóközpontja több tudományterület nemzetközileg elismert kutatóinak együttműködésében új stratégiai K+F+I műhelyt hoz létre. Az Európában egyedülálló talajbiom-erőforrás kutató műhely talajmetagenomikai kutatások segítségével környezetkímélő, a mainál hatékonyabb, fenntartható növénytermesztési eljárásokat dolgoz ki. A Kiválósági Központ a GINOP-2.3.2-15-2016-00056 projekt keretében (Talajbiom kutató transzdiszciplináris kiválósági központ létrehozása a fenntartható talajerőforrás biztosítása érdekében) 100 %-os támogatási intenzitással, 537,50 millió Ft Európai Uniós támogatásból valósul meg. A kedvezményezett Eötvös Loránd Tudományegyetem részesedése 272,50 millió Ft. A konzorciumi partner MTA Agrártudományi Kutatóközpont 265 millió Ft-ból gazdálkodhat. Szakmai vezető: Márialigeti Károly. A projekt megvalósítási időszaka: 2017. január 15. - 2021. január 15., 5 év fenntartással.

A nemzetközi hírű kutatóközpontok munkatársaiból 5 új munkahely létrehozásával az ELTE martonvásári telephelyén, az MTA ATK együttműködésével kialakításra kerülő Kiválósági Központban az ELTE és az ATK 2-2 intézete több mint 20 kutatóval vesz részt. A projekt első ütemében 2017 szeptemberéig mintegy 180 millió Ft beruházással új talajbiom-kutató laboratóriumokat szerelünk fel. A laboratóriumokban tervezett kutatásokban a talajminőség nemzetgazdasági problémájára fókuszálunk. A mezőgazdasági termelés sajátos velejárója a talajdegradáció, a talajminőség romlása. Hazánk legfontosabb feltételesen megújuló természeti erőforrása a talaj. Védelmét a jövő generációinak érdekében is meg kell valósítani. A talajminőség romlásával a talajfunkciók csökkennek, ami akár visszafordíthatatlan változásokhoz vezethet. A talajfunkciók zöméért a talajbióta felelős. A ma nagyrészt feltáratlan talaj(mikro)bióta diverzitás biztosítja a fenntartható talajfunkciók érvényesülését.

Ennek érdekében a talajbiom diverzitása (baktériumok, gombák, mikro- és mezofauna) és a talajfunkciók közötti összefüggések feltárását ellenőrzött növénytermesztési tartamkísérleti rendszerekben és bolygatatlan talajokon vizsgáljuk. A tartamkísérletekből és metagenom elemzésből származó nagy adatbázisokat összekapcsoljuk, és hiánypótló vizsgálatokat végzünk a talajfunkciók fenntartásában kulcsszerepet játszó talajbiom táplálkozási hálózatairól. Együttesen elemezzük a nitrogén-transzformációs folyamatokban szerepet játszó géneket, valamint rezisztóma kutatást végzünk: egészségügyi jelentőséggel bíró antibiotikum-rezisztencia gének előfordulását, diverzitását mutatjuk ki. Felderítjük a mezőgazdasági célokból lényeges talaj-ökoszisztéma szolgáltatások biológiai alapját, a talajminőség fenntartása szempontjából kedvező és az ideális talajbióta-közösségszerkezetet megtartó termesztési módokat határozunk meg. Javaslatot teszünk a mikrobiális funkciókat pótló/kiegészítő talajoltó készítmények összetételére, alkalmazásuk optimálására.
Meglevő külföldi kapcsolataink kiterjesztésével Kelet-Közép-Európai Fenntartható Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpontot alakítunk ki.

További információ kérhető:
Márialigeti Károly projektvezető egyetemi tanár
ELTE Mikrobiológiai Tanszék
1117 Budapest, Pázmány P. stny. 1/c.
06-1-3812177, marialigeti.karoly@ttk.elte.hu