2019.07.02.
Projektbemutató a VEKOP Monitoring Bizottság ülésén
2019. május 30-án a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) Monitoring Bizottság ülésén bemutatásra kerültek a Prof. Dr. Hudecz Ferenc vezetésével megvalósuló „Korszerű infrastruktúra kiépítése új szintetikus és természetes eredetű tumorellenes és antimikrobális hatóanyagok és a célbajuttatást elősegítő konjugátumaik jellemzésére”, VEKOP-2.3.3-15-2017-00020 projekt elért eredményei.

A Monitoring Bizottság ülésére a projektet a VEKOP programot végrehajtó Pénzügyminisztérium választotta ki, annak komplexitása, interdiszciplinaritása és a projekteredmények várható gazdasági és társadalmi hatása miatt.
Az ELTE TTK Kémiai és Biológiai Intézete a 2017. november 7-én indult projekttel célul tűzte ki, hogy új természetes (növény, gomba és bakteriális) eredetű izolált, illetve kémiai szintézissel előállított szerves vegyületek, konjugátumaik (célbajuttató származékok, kolloidális nanorészecskék) valamint metabolitjaik azonosítására/jellemzésére, továbbá a vegyületek hatására a sejtekben bekövetkező fehérje szintű változások (proteomika) kutatására. Mind a tumoros, mind az újra növekvő számú mikrobiális eredetű fertőző betegségek gyógyításában jelentős áttörést hozhat az ún. irányított terápia, amely növeli a hatóanyagok szelektivitását és csökkenti azok mellékhatását. Ezen új gyógyszerkutatási irány közös jellemzője olyan vegyületek létrehozása, amelyek képesek a hatóanyagot célzottan az érintett tumor-, illetve fertőzött sejtbe juttatni.
Az ELTE TTK Kémiai és Biológiai Intézetének kutatócsoportjai már eddig is jelentős eredményt értek el a biológiailag aktív peptidek és konjugátumaik szintézisében, szerkezet-hatás összefüggések vizsgálatában, elsősorban hatóanyagok célzott sejtbejuttatási és szelektív immunfelismerésen alapuló diagnosztikai eljárások kidolgozása területén. Alapkutatásaik a tumorok és mikrobiális fertőzések ellen hatékony, illetve korai és szelektív kimutatásukra alkalmas peptidkonjugátumokra fókuszálnak.
A fenti célok megvalósításához két világszínvonalú kutatási eszköz együttes került beszerzésre közel 200 millió forint értékben. Az atomi erő mikroszkóp (AFM) és a nagyáteresztő képességű LC-MS/MS készülék hozzájárult az ELTE TTK Kémiai Intézete kutatócsoportjának nemzetközi pályázati sikereihez, számos nemzetközi publikáció elkészüléséhez, hazai és nemzetközi konferencián elhangzott előadásokhoz, valamint több szakdolgozat és PhD értekezés megírásához.

Előadás anyaga

Összefoglaló