Spinning disc, TIRF és konfokális lézer pásztázó mikroszkópos központ kialakítása élő sejtekben zajló molekuláris folyamatok és kölcsönhatások gyors megjelenítésére

Azonosító: VEKOP-2.3.3-15-2017-00007

A kedvezményezett neve: Eötvös Loránd Tudományegyetem

Támogatás összege: 230 749 560 Ft

Futamidő: A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg 2017. április 18. és 2019. november 30. között

Témavezető: Dr. Erdei Anna

A projekt célja: Az európai uniós támogatás segítségével két egymást kiegészítő mikroszkópos rendszer beszerzése valósul meg. A projekt keretében egy spinning disc (SD) és  egy konfokális lézer pásztázó (CLSM) kerül beszerzésre.

Várható eredmények: köszönhetően elinduló innovatív kutatások új terápiás célpontok felderítéséhez vezethetnek a gyulladásos folyamatok, az autoimmun betegségek és a tumorok esetében, emellett a tanulási folyamatok során az idegsejtek közötti kapcsolatok átalakulását szabályozó, eddig nem ismert molekuláris folyamatok feltárása is lehetővé válik.

A projekt hatása: A fejlesztés eredményeként lehetővé válik, hogy az élő sejtekben zajló sejtbiológiai folyamatok és kölcsönhatások nagy sebességgel, közel valós időben, egyszerre több fluoreszcens jelölést is alkalmazva követhetők legyenek.