Új fejlemények az Európai Kutatási Térséggel kapcsolatban

2021.11.26.
Új fejlemények az Európai Kutatási Térséggel kapcsolatban

Az Európai Kutatási Térség 2000-ben jött létre azzal a céllal, hogy szorosabban integrálja az európai kutatási és innovációs rendszereket, valamint fokozza az EU, a tagállamok és a különböző partnerek közötti együttműködést.

Új fejlemény, hogy az Európai Unió Tanácsa 2021. november 26-án elfogadta az európai kutatási és innovációs paktumra vonatkozó ajánlást, valamint az Európai Kutatási Térség jövőbeli irányításáról szóló következtetéseket.

A paktum rögzíti az európai kutatás és innováció közös értékeit és elveit, például a tudományos kutatás szabadságát, valamint a kutatók és a tudás szabad mozgását. Emellett meghatározza a közös tevékenységek 16, prioritást jelentő területét, melyek magukban foglalják többek között a nyílt tudomány előmozdítását a tudás és az adatok gyorsabb megosztása érdekében, valamint az Európai Unió tudományos vezető szerepének és kiválóságának megerősítését az összes európai régió és polgár bevonása révén.

Emellett a Tanács következtetései magukban foglalják az Európai Kutatási Térség első szakpolitikai programját, amely 20 önkéntes fellépést határoz meg a következő három évre. E fellépések között szerepel a vonzó és fenntartható kutatói életpálya előmozdítása, a tudomány közelebb hozása a polgárokhoz, valamint a kiválósághoz való hozzáférés javítása az egész EU-ban.

A paktum és a következtetések együttesen új jövőképet és prioritásokat határoznak meg, megerősítik az Európai Kutatási Térség iránti uniós és tagállami elkötelezettséget, és új irányítási struktúrát alakítanak ki. Ezáltal fontos mérföldkövet jelentenek az új Európai Kutatási és Innovációs Térség megvalósításában.

A dokumentumokban vázolt tervek között szerepel például az EKT-fórum, a Bizottság és a tagállamok képviselőiből álló szakértői csoport 2022 elején várható megalakítása is. Emellett 2022 közepére várhatóan megkezdi működését az EKT új monitoring rendszere, amely egy eredménytáblát, egy jelzőrendszert és egy online szakpolitikai platformot is magában foglal majd.