2021.04.16.
Irány Wales?
Magyarország is tagja annak az informális kezdeményezésnek, mely az EU tagállamok kutatással és fejlesztéssel foglalkozó brüsszeli kapcsolattartóit fogja össze (Informal Group of RTD Liaison Offices, IGLO). A kezdeményezés kimondott célja a partnerek közötti egyeztetések és együttműködések és az információáramlás elősegítése.

Április 12-én az IGLO Felsőoktatási munkacsoportja tartott ülést, melyen a téma az EU tagállamok és az Egyesült Királyság felsőoktatási intézményei közötti együttműködés lehetőségei volt napirenden. A Brexit okozta új helyzet, illetve a 2021-2027-es új költségvetés ciklus elindulása mindenképpen indokolttá tette az egyeztetést.
A megbeszélésen Vivienne Stern, az Universities UK International (a Brit Egyetemek Hálózata) igazgatója elmondta, hogy ők a Brexit tárgyalások során végig amellett érveltek, hogy az Egyesült Királyság maradjon az Erasmus+ program részese, de sajnos nem jártak sikerrel. Ami biztos, hogy a futó programokban természetesen továbbra is részt vehetnek a brit partnerek, az ír kormány pedig bejelentette, hogy külön alapból finanszírozni szeretné majd az észak-ír diákok további részvételét az Erasmus+ mobilitási programjaiban. A részletek erről még nem ismertek.

A brit kormány döntése alapján közben elindult a Turing program (Turing Scheme), melynek keretében 110 millió fontot szánnak mintegy 35.000 brit diák mobilitásának (külföldi tanulás és munka) támogatására. Mivel az Erasmus+ korábbi tapasztalatai alapján a brit diákok jellemzően kevésbé indultak útnak, ezért az új kezdeményezés keretében egyelőre csak a brit felsőoktatási intézményben tanulók előtt nyitott, az Egyesült Királyságba irányuló mobilitást ebből nem lehet finanszírozni. A diákok maguk dönthetnek arról, hogy hová szeretnének menni, ugyanakkor a program kimondott célja, hogy ösztönözze őket új nyelvek elsajátítására és ne csak az Egyesült Államokat vagy Ausztráliát válasszák.

Catherine Marston a Walesi Felsőoktatási Tanács (Welsh Higher Education Board) képviseletében mutatta be azt az új nemzetközi diákcsere programjukat (International Learning Exchange Programme for Wales), melyet március 22-én jelentett be a walesi kormány. Miután az Egyesült Királyságban a decentralizált nemzetek (Észak-Írország, Skócia és Wales) önállóan döntenek oktatáspolitikájukról, a walesi kormány gyorsan lépett. A 2022-ben beinduló program az első négy évben 65 millió font támogatást kap. A Cardiffi Egyetem koordinálásával megvalósuló programban a reciprocitásra törekszenek és elsődlegesen európai országokkal szeretnének együttműködni. Mindkét irányú mobilitást támogatják, mind oktatás, mind munkavállalás kapcsán. A tervek szerint 15 ezer fő külföldi tanulását, s mintegy 10 ezer külföldi diák walesi képzését szeretnék finanszírozni. A tervek szerint az első kiírásokra még idén decemberben lehet számítani.

Természetesen a PÁK folyamatosan figyelemmel kíséri a fejleményeket és folyamatosan hírt adunk az új lehetőségekről.

Vivienne Stern előadása

Catherine Marston előadása